Piłka nożna - charakterystyka dyscypliny: Zasady grania

Kiedy dochodzi do rozrywek z zakresu piłki nożnej, wówczas konieczne jest przestrzeganie ściśle określonych reguł gry. I tak za niesamowicie istotne uznaje się wytworzenie należytych warunków, w oparciu o które mecze piłkarskie będą realizowane. Jednym z podstawowych elementów jest zwłaszcza stosowne boisko. Najczęściej spotykane są murawy o kształcie standardowego prostokąta. Rzadziej, ale również dopuszczalna jest gra w piłkę nożną na boisku o formacie kwadratowym.
Szerokość prostokątnego boiska jeszcze jakiś czas temu kształtowała się na poziomie między 45 a 90 metrów, z kolei długość wynosiła od 90 do 120 metrów. W 2008 roku natomiast FIFA ustanowiła ściśle określone wymiary boisk do rozgrywek meczów z zakresu piłki nożnej. Od tego momentu obowiązują projekty wentylacji warszawa standardy takie jak 105 na 68 metrów. Krótsze linie boisk określa się jako linie końcowe, natomiast fragment boiska znajdujący się między słupkami uznaje się za linię bramkową. Bramki mają mieć szerokość między krawędziami wewnętrznymi słupków wynoszącą 7,32 metra z kolei wysokość dolnej poprzeczki od powierzchni na poziomie 2,44 m.
Istnieją także ustalenia co do wymiarów samej piłki. Musi ona mieć obwód wynoszący konkretnie nie mniej niż 68 centymetrów oraz nie więcej niż 70 centymetrów. Z kolei masa ma być na poziomie od 410 do 450 gramów. Pierwszy etap grania wymaga użycia piłki o odpowiednim ciśnieniu, jakie ma wynieść między 0,6 a 1,1 atmosfery.

Zobacz stronę autora: zbiorniki na paliwo