Piłka nożna - charakterystyka dyscypliny: Pilka nozna

Pojęcie piłki nożnej pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu brzmi następująco – association football, soccer. Jako piłkę nożną rozumie się grę teamową czyli inaczej zespołową. To jedna z najpowszechniejszych i najchętniej uprawianych czy też oglądanych dyscyplin sportowych w całym świecie. Już w 1900 roku zdecydowano się na uznanie gry w piłkę nożną za dyscyplinę olimpijską. W 2009 roku natomiast, biorąc pod uwagę statystyki z całego świata, wyróżniało się ponad 260 milionów zawodników a także https://www.zeltech.pl/oferta/silniki-elektryczne zawodniczek tej dyscypliny sportowej. Pracuje także pięć milionów sędziów, którzy natomiast pracują w ramach ponad dwustu rozmaitych zrzeszonych w FIFA związków sportowych. Jeżeli chodzi natomiast o stricte samą grę, to należy stwierdzić, iż polega ona na przeciwstawianiu się ze sobą wzajemnie dwóch drużyn.
Rywalizują one po to, aby umieścić w drużynie swego przeciwnika piłkę w bramce. Ogólnie mecz piłki nożnej trwa dziewięćdziesiąt minut, składając się z dwóch połówek liczących odpowiednio po czterdzieści pięć minut każda. Zwycięzcą rzecz jasna zostaje ten, kto strzeli więcej goli w bramkach przeciwników. Rozgrywki tego typu realizowane są na murawie, czyli prostokątnym, przestronnym boisku na świeżym powietrzu. Dopuszcza się także granie bardziej amatorskie, jakie odbywa się wewnątrz obiektów sportowych, z reguły na standardowych halach.
Co do rozmiarów boisk przeznaczonych do gry w piłkę nożną, to warto podkreślić, iż są stałe wymiary liczące dokładnie od 45 do 90 metrów szerokości. Długość takich obiektów natomiast to między 90 a 120 metrów. Można także w niektórych przypadkach mówić o boiskach kwadratowych. Wraz z najnowszymi rozporządzeniami i odgórnie narzuconymi przepisami dotyczącymi odbywania się profesjonalnych rozgrywek sportowych, od 2008 roku obowiązują ujednolicone wymiary wynoszące odpowiednio 105 metrów długości oraz 68 metrów szerokości.
Takie są postanowienia Komitetu Wykonawczego FIFA i wynikają one z przepisów opracowanych przez IFAB czyli specjalnie powołaną organizację, jaka jest odpowiedzialna za ustalanie reguł gry w piłkę nożną, czyli za konkretne przepisy tej dyscypliny sportowej.