Piłka nożna - charakterystyka dyscypliny: Druzyna pilkarska

Piłkarska drużyna jest teamem składającym się odpowiednio z jedenastu zawodników. Musi być minimum siedmiu graczy, aby w ogóle sędzia zdecydował się dopuścić daną drużynę do rozgrywek. Przeważnie na ławkach rezerwowych jest także siedmiu zawodników rezerwowych. Jeżeli mowa natomiast o poważnych przedsięwzięciach sportowych takich jak Mistrzostwa Europy lub Mistrzostwa Świata to wówczas zawodników rezerwowych jest większe http://www.ablitwinska.pl/artykul,39 grono, a dokładniej jest ich dwanaście.
Nie odbyłaby się gra w piłkę nożną bez wyznaczenia graczy z pola takich jak pomocnicy, napastnicy, obrońcy i bramkarze. Istotne jest natomiast to, aby bramkarz był jedynym zawodnikiem, jaki ma prawo a nawet musi bo taka jest jego pozycja i rola dotykać piłkę w momencie grania. Wszyscy inni koronki bawełniane zawodnicy nie mają do tego prawa. Jeżeli natomiast chodzi o pozycję bramkarza, to oczywiście może on łapać piłkę w trakcie rozgrywek, ale powinno być to zgodne z przepisami a więc wyłącznie na własnym polu karnym. Kiedy natomiast dojdzie d sytuacji, że bramkarz dotknie piłki poza swoim pole karnym, wtedy na jego drużynę jest nakładana kara w postaci rzutu wolnego bezpośredniego. Identycznie jest też wtedy, kiedy piłkę dotknie jakikolwiek inny piłkarz zajmujący inną pozycję niż bramkarza.
Jeżeli natomiast sędzia stwierdzi, że bramkarz rozmyślnie złapał piłkę poza swym polem karnym, może w szczególnych i ściśle ustalonych przepisach gry otrzymać od sędziego żółtą lub czerwoną kartkę.

Zobacz stronę autora: Zmieniacze palet